akita hodowla
PLEN
Strona główna

Hodowla Akit Japońskich

akita hodowla
akita hodowlaakita hodowlaakita hodowlaakita hodowla
 
MENU
AKTUALNOŚCI []
 

Zanim kupisz Akitę

Akita Inu jest psem pod każdym względem fascynującym, ale nie jest to z pewnością rasa dla każdego. Każdy natomiast zamierzający zakupić psa tej rasy pownien mieć świadomość jej wszystkich zalet jak i nieodłącznych wad.


Zacznę od zalet, a jest ich wiele :-)


Akita Inu to pies bardzo efektowny i nie jest to tylko subiektywna opinia jej właścicieli. Ma elegancki, wręcz dostojny wygląd, piękną głowę, wyjątkowe oczy zdradzające azjatyckie pochodzenie. Jest to rasa oryginalna i mało znana ( co dla mnie jest zaletą ). Pies budzi powszechny zachwyt przechodniów na spacerach, czy w lecznicy weterynaryjnej, od małych dzieci począwszy, skończywszy na starszych paniach :-)
Akita jest świetnym stróżem. Jest to pies czujny, nieufny wobec obcych. Przy tym cichy, nie ujadający z byle powodu. Będąc na terene swojej posesji, czy na spacerze, nie szczeka na przejeżdżające samochody, na inne psy, na osoby, które zna choćby z widzenia, na "normalnie" zachowujących się przechodniów. Sygnalizuje tylko to, co ją zaniepokoi i co uzna za nietypowe. Potrafi na przykład obszczekać na spacerze kogoś dziwnie ubranego :-)


Jest wspaniałym przyjacielem rodziny, bardzo związanym z jej wszystkimi członkami, włącznie z odwiedzającymi ją dziadkami :-) Dobrze zsocjalizowana Akita lubi dzieci, aczkolwiek sądzę, że suki pod tym względem górują nad psami. Nasza Yuri przepada za kolegami naszego starszego syna, z którymi uwielbia szaleńczo bawić się w ogrodzie. W stosunku do młodszego synka jest bardzo delikatna i uważna. Gdy synuś przesadza z pieszczotami po prostu odchodzi. Szybko akceptuje wszystkich naszych znajomych, czy członków dalszej rodziny odwiedzających nasz dom. Osoby te łatwo zapamiętuje, serdecznie witając już przy drugiej wizycie. Świetnie funkcjonuje też w domu z drugim zwierzakiem ( w naszym wypadku z kotem ). Podkreślić jednak nalezy, że innych kotów nie toleruje zupełnie, a i do innych obcych psów nie jest nastawiona szczególnie przyjacielsko, choć bywają odstępstwa od tej reguły i zdarza się, że zapała do obcego psa szczególną serdecznością.


Jeśli chodzi o cechy, które nie każdemu mogą przypaść do gustu, lub wręcz zdyskwalifikować Akitę jako towarzysza, wymienić należy na pewno trudny charakter. Akita to pies silnie dominujący, wymagający zdecydowanego prowadzenia od najmlodszych lat i bardzo wyraźnego zaznaczenia hierarchii w stadzie – rodzinie. Bywa uparta, krnąbrna, ciągle badająca gdzie przebiega granica tego, na co może sobie pozwolić. Jest inteligentna, ale trudna w tresurze, nie należy liczyć na to, że nauczymy Akitę cyrkowych sztuczek :-) Przy próbach np. nauczenia aportowania Yuri patrzyła na swego nauczyciela jak na przysłowiowego wariata :-) Gdy owczarek z zapałem będzie po tysiąckroć przynosil pod nogi rzucona mu piłeczkę, Akita zrobi to raz czydwa i uzna, że wykonała zadania i czego w ogóle ode mnie nadal chcą?
Jeżeli ktoś szuka psa do kojca – Akita to absolutnie zły wybór. Odizolowana od ludzi Akita stanie się psem bojaźliwym lub agresywnym, zdziczałym i nieszczęśliwym. Jest to pies stale szukający towarzystwa swego pana i aktywnie biorący udzial w życiu rodziny, co również nie każdemu może odpowiadać. Nasz pies przebywa na zewnątrz tylko wówczas kiedy nie ma nas w domu lub latem, kiedy przy stale otwartych drzwiach tarasowych, ma możliwość swobodnego przemieszczania się z dworu do domu i odwrotnie. Pozostały czas, w tym noce spędza w domu. 
Z powyższych względów Akita to nie jest pies równie dla tych, którzy wymagają stałej i absolutnej czystości w domu. Dwa razy do roku Akita intensywnie linieje, zrzucając ogromne ilości puszystego podszerstka, który fruwa wówczas po całym domu. Odkurzanie i zamiatanie nawet dwa razy dziennie jest wówczas nieodzowne dla utrzymanie domu w "stanie używalności".
Akita to pies drogi w zakupie i utrzymaniu. Chcąc kupić ładną i zdrową Akitę z dobrym rodowodem musimy sie liczyć z niemałym wydatkiem. Pozorna oszczędność poprzez zakup taniego szczenięcia u pseudohodowcy nastawionego na zysk lub zakup psa akitopodobnego bez rodowodu może zakończyć się katastrofą dla kogoś kto marzy o prawdziwej Akicie. Nie dość, że pies po osiągnięciu dorosłości nie będzie miał standardowego wyglądu, to nie należy też liczyć na to, że będzie posiadał wszystkie pożądane dla tej rasy cechy.  Do kosztów zakupu psa dochodzą koszty związane z rejestracją psa w związku kynologicznym, opieką weterynaryjną i wyżywieniem, że nie wspomnę o kosztach ewentualnego wystawiania psa. Akita to duży pies potrzebujący sporej porcji nie bylejakiego jedzenia. Dobra karma jest niezbędna zwłaszcza w okresie, bardzo szybko przebiegającego u Akit, okresu wzrostu. Zaniedbania poczynione na tym etapie rozwoju psa są nie do naprawienia w przyszłości.

Jeśli mimo opisanych powyżej niedogodności związanych z posiadaniem psa tej rasy nadal jesteś zafascynowany Akitą – jest to pies dla Ciebie!
Dog Breeders in Europe